Керуючись п. 22 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до п. 6 частини 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 року № 733 “Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту”, п. 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 488-р “Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій”, з метою створення сучасної автоматизованої системи централізованого оповіщення нового покоління, яка б відповідала сучасним стандартам, для своєчасного оповіщення органів управління та сил цивільного захисту місцевого рівня та населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій селищна рада вирішила:
1.Затвердити Програму створення автоматизованої системи централізованого оповіщення Лихівської селищної територіальної громади на 2024-2025 р.р. (Додаток 1 додається).
2.Фінансовому відділу Лихівської селищної ради передбачити видатки на реалізацію заходів Програми, в межах наявних фінансових ресурсів.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, комунальної власності, житлово – комунального господарства, транспорту та благоустрою (МИРГОРОДСЬКИЙ).
Селищний голова Лариса САВЧЕНКО
Додаток 1
до рішення селищної ради
№ -44/VIII від .06.2024 р.
ПРОГРАМА
СТВОРЕННЯ АВТОМАТИЗОВАНОЇ
СИСТЕМИ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ОПОВІЩЕННЯ
ЛИХІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2024-2025 р.р.
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
створення автоматизованої системи централізованого оповіщення
Лихівської селищної територіальної громади на 2024-2025 р.р.
(далі – Програма)
|
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет Лихівської селищної ради |
|
2.
|
Розробник програми |
Виконавчий комітет Лихівської селищної ради |
|
3. |
Відповідальний виконавець програми |
Виконавчий комітет Лихівської селищної ради |
|
4. |
Учасники програми |
Органи місцевого самоврядування |
|
5. |
Термін реалізації програми |
2024 -2025 роки |
|
6. |
Етапи виконання програми |
|
|
6.1. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми |
селищний бюджет |
|
7. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів,необхідних для реалізації програми, тис.грн всього,у тому числі |
В межах бюджетних призначень |
|
7.1. |
Коштів селищного бюджету |
90 000 грн |
|
7.2. |
Коштів інших джерел |
- |
Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Програма створення автоматизованої системи централізованого оповіщення Лихівської селищної територіальної громади на 2024-2025 р.р.
(далі– Програма) розроблена відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про місцеві державні адміністрації», постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017року №733«Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу
виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.01.2014 року № 23-р «Про схвалення Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій».
Існуюча система централізованого оповіщення громади про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій побудована за командно-сигнальним принципом та орієнтована на доведення сигналів оповіщення в особливий період. Крім доведення зазначених сигналів, дана система повинна також здійснювати своєчасне і достовірне доведення повідомлень про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій до органів управління цивільного захисту, суб’єктів господарювання і населення та інформувати про фактичну обстановку і вжиті заходи.Існуюча система централізованого оповіщення неспроможна забезпечити виконання покладених на неї завдань розвитку і технічної модернізації з урахуванням новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій та змін. Утримання, реконструкція та забезпечення постійної готовності до дій за призначенням даної системи оповіщення будуть покладатися на громаду.
ІІ. Визначення мети .
Мета Програми є визначення вимог щодо розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення, оснащення її сучасними програмно- технічними засобами з використанням новітніх
інформаційно - телекомунікаційних технологій оброблення, передачі та
відображення інформації про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій, що забезпечить гарантоване і своєчасне доведення інформації до органів виконавчої влади, сил цивільного захисту,суб’єктів господарювання та населення.
ІІІ. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблем, обсягів і джерел фінансування. Строки та етапи виконання Програми.
Розв’язати проблему створення ефективної системи централізованого оповіщення органів місцевого самоврядування, територіальних громади підприємств, установ, організацій і населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та особливий період планується протягом 2024-2025 р.р.
Фінансування напрямків діяльності, визначених Програмою, проводиться за
рахунок коштів селищного бюджету та інших джерел, матеріально - технічних ресурсів, необхідних для реалізації Програми, визначений з урахуванням можливостей селищного бюджету, не заборонених законодавством. Обсяг фінансування у 2024 році складає 90 000 грн.
IV. Перелік завдань і заходів Програми та результативні показники.
Протягом 2024-2025 р.р. планується провести виділення необхідних коштів для розроблення технічної документації системи централізованого оповіщення , придбання та монтаж необхідного обладнання.
Виконання Програми надасть змогу створити ефективну місцеву
автоматизовану систему централізованого оповіщення органів місцевого самоврядування,підприємств, установ, організацій і населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та особливий період.
Напрям діяльності та заходи створення місцевої автоматизованої системи
централізованого оповіщення Лихівської територіальної громади на 2024-2025 роки наведено в додатку (додається).
VI. Організація управління та контролю.
Контроль за виконання Програми покладається на виконавчий комітет
Лихівської селищної ради, який координує виконання напрямків діяльності, щорічно готує та надає
інформацію про стан фінансування Програми.
VII. Розрахунок очікуваних результатів.
Виконання Програми дасть змогу забезпечити доведення сигналів,
повідомлень органів управління цивільного захисту громади про загрозу
або виникнення надзвичайних ситуацій, аварій, катастроф, епідемій з урахуванням новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій та змін, що відбулися у суспільстві.
Перелік завдань, заходів та показників
ПРОГРАМИ
СТВОРЕННЯ АВТОМАТИЗОВАНОЇ
СИСТЕМИ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ОПОВІЩЕННЯ
ЛИХІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2024-2025 р.р.
|
№п/п |
Найменування заходу
|
Виконавці |
Селищний бюджет
|
Обласний бюджет |
|
2024 -2025 р.р. |
||||
|
1. |
Виготовлення технічної документації системи централізованого оповіщення |
Лихівська селищна рада |
90 000 грн. |
|
|
2 |
Придбання необхідного обладнання
|
Лихівська селищна рада |
0 |
|
|
3 |
Монтаж обладнання |
Лихівська селищна рада |
0 |
|
|
|
||||
|
|
||||
Секретар ради Лариса МОЦЯК